#3 Koniarskou planinou

Začíname v Plešivci. Do Plešivca sa viete dostať vlakom, alebo autom, ktoré je možné nechať na námestí. Tu sme si pre vás pripravili dve varianty trasy. 

Tí, ktorí sa rozhodnú ísť menej náročnou trasou zamieria na smer Revúca po modrej 2701 súbežnou so zelenou 5711. V Gemerskej Hôrke sa nám zmení číslo zelenej trasy na 5703. Po prejdení obce, vyšlapaní kopca, prejdení železničného priecestia 🚆 a jemného zjazdu nezabudnite odbočiť pred mostom doprava ➡️. Nachádza sa tu aj smerovník, ktorý nám naznačí, že sa od tohto bodu budeme pohybovať po zelenej cyklotrase 5724. Zídeme z asfaltovej cesty na cestu lesnú. Prejdeme cez lúku, potom popri poli a vojdeme do lesa 🌳. Ocitneme sa v sedle Hôrky a Koniara. Odtiaľto sa môžeme pešo prejsť na vrch Hôrka, odkiaľ je pekný výhľad . Zo sedla začneme stúpať na Koniarsku planinu. Cyklotrasa nás prevedie po Koniarskej planine a následne sa spustíme do Paškovej. Odtiaľto sa po ceste druhej triedy a zároveň červenej Cyklomagistrále Slovenský kras 029 vrátime späť do Plešivca.

🗺️ Plešivec – Gemerská Hôrka – Sedlo Hôrky a Koniara – Pašková – Plešivec 23,1 km https://sk.mapy.cz/s/duzofonale

📉 Náročnosť 3/5

Náročnejšia trasa smeruje po Cyklomagistrále Slovenský kras 029 smer Pašková, Kunova Teplica a pred Štítnikom odbočíme doľava smer Hrádok ⬅️. Tu zídeme z červenej Cyklomagistrály. Následne stúpame až po odbočku na Rozložnú. Spustíme sa do Gočaltova, odkiaľ nás znova čaká stúpanie až do sedla Hrádok. Tu sa dostávame na modrú cyklotrasu 2702. Na bližsom z jej koncov sa nachádza Ochtinská aragonitová jaskyňa ku ktorej sa môžeme previesť, keďže je to k nej už len 2,4 km 🚵. Doteraz sme šli len po asfaltovej ceste. Teraz ale vôjdeme do lesa a pôjdeme po lesnej ceste. Modrou cyklotrasou sa po Koniarskej planine dostaneme až do Gemerského sadu, odkiaľ už znova pôjdeme len po asfaltovej ceste. Po cyklotrase prejdeme do Hucína. Na križovatke ciest odbočíme na Gemerskú Hôrku. Po dlhej ceste a prechode dvoch železničných priecestí sa spustíme ↘️ do Gemerskej Hôrky odkiaľ dobicyklujeme na začiatok našej cesty, do Plešivca.

🗺️ Plešivec – Štítnik – Hrádok – Hucín – Plešivec 52,3 km https://sk.mapy.cz/s/gasatupavo

📈 Náročnosť 4/5

Obe trasy je možné absolvovať aj v opačnom smere. Pri náročnejšej trase to ale neodporúčame, pretože náročnosť potom stúpne na 📈 5/5.

🥗 Možnosti občerstvenia: Pizza / Kebab / Burger Plešivec