Pozor novinka!

Pozor novinka!

Z dielne Slovenského cykloklubu Slovenský kras vyšla prvá značená náučná cyklotrasa Gemera! 

Talianske fresky na Gemeri N8704 je 24 km dlhá cyklotrasa v malebnom kaňone Štítnického potoka medzi Koniarskou a Plešiveckou planinou, ktorá spája gotické kostoly so vzácnymi stredovekými freskami /maľovaným biblickými výjavmi / v Plešivci, Štítniku a Koceľovciach. Je vhodná aj pre rekreačných,  menej zdatných cyklistov a rodiny s deťmi.

Projekt, ktorý prebiehal od 1.4.2023 do 31.10.2023. Bol spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom www.vucke.sk cez  program TERRA INCOGNITA www.terraincognita.sk v hodnote 7 tis Eur. Cieľom projektu je upozorniť návštevníkov regiónu na  skvosty zaradené do Európskeho kultúrneho dedičstva a iniciovať ich návštevu ekologickým spôsobom: na bicykloch.

V rámci projektu sa na turisticky frekventovaných miestach v regióne umiestnilo 25 imidžových cyklosmeroviek, postavilo 8 cykloturistických smerovníkov, previedlo sa maľované značenie náučnej trasy, pri kostoloch sa umiestnili 3 veľkoplošné cyklomapy a 3 stojany na bicykle, vydali sa tematicky zamerané cykloturistické letáky a vytvorili spolupracujúce partnerstvá medzi poskytovateľmi informačných, stravovacích a ubytovacích služieb, obcami a cirkevnými zbormi.

Pevne veríme, že tento nový projekt prinesie nových návštevníkov do regiónu, predĺži ich pobyt, zvýši tržby poskytovateľom služieb, prispeje k ochrane životného prostredia a poslúži na ďalší rozvoj cykloturizmu v regióne.

Zuzana Tömölová za SCK SK